Олена Березовська

Факти

В Україні майже 99% агровиробників є наркоманами, бо тільки 1% сільськогосподарських земель займає органічне виробництво. Так, і я не боюся цього слова – 99 % є наркозалежними, тому що не в змозі самотужки справитися з проблемою використання гербіцидів, пестицидів, засобів захисту, велика частина з яких вже заборонена в багатьох країнах. І я не знаходжу іншого порівняння, адже саме так, як наркомана, нашу землю штормить, а вона, сама ще цього не розуміючи, – під кайфом все віддає і віддає, народжує і народжує. Яких дітей ця наркозалежна Земля народжує? І хто вводить голку в тіло? Вся трагедія полягає в тому, що агровиробник і земля – одне ціле, це один організм, який може функціонувати тільки разом.

Щорічно від передозування наркотиками в Україні страждають 42 млн гектар землі – саме така цифра називається під сільськогосподарськими угіддями, під органічними всього близько 300 000 га. Чому порівнюю – бо саме органічна земля здорова, і головна ціль органічного виробництва підвищити імунітет грунту, обходитися взагалі без добрив, а не постійно його лікувати.

Як ми можемо на це вплинути? А як борються з наркотиками. Все просто:

Покінчити з організованою злочинністю – заборонити всі шкідливі засоби захисту та добрива, узгодити норми внесення, привести ліцензування для компаній, які проводять обробіток, до ладу;
Забезпечити захист та лікування – от тут питання – кого треба захищати? Чи землю від агровиробника, чи агровиробника від засилля того неконтрольованого ринку добрив та засобів захисту. На мій погляд, агровиробника також треба захистити від того суперкредитування, що надають виробники шкідливих добрив, що точно на голку, підсаджує фермерів на постійне перекридитування – і ні про яке органічне виробнитцво і мови бути не може, бо з року в рік тобі вводять дозу, і все – ти наркозалежний. Щоб жити, треба дозу… Або, як говорить мій друг, навчитися гарно хазяйнувати.

Чому? В Україні і з людьми, і з землями, причини одні – політична, економічна і соціальна нестабільність, що панують у державі, призводять до то, що багато українців живуть одним днем. Але ж вибір є завжди! Звичайно, я скажу про органічне виробництво – просто слідуйте його принципам, і люди будуть здорові, і Земля вдячна.

Як вирішити?

Правовий аспект – чітка стратегія державної політики щодо наркотиків. І до агрохімікатів, і до наркозалежних осіб. У мене троє дітей, і я хочу жити в Україні. І знаєте що цікаво – поки що вони теж хочуть жити в Україні… Поки що…
Морально-етичний аспект – «треба сприймати наркоспоживачів не як злодіїів чи аморальних та нікчемних членів суспільства, а як хворих людей, які потребують лікування» – так пропонують світові практики. То і наркозалежного агровиробника через профілактичні та просвітницькі заходи потрібно мотивувати, підтримувати. Аграріям ох як не просто сьогодні приймати рішення.

Медико-соціальний аспект – наркозалежна земля потребує лікування. Постійного лікування залежностей від вживання шкідливої агрохімії. І тут потрібна державна підтримка. Ну потрібна вона! для оздоровлення агронаркозалежних, для детоксикації грунтів і мізків від звичних схем роботи і від страху. Різна, все візьмемо… І програму замісної підтримувальної терапії на час перехідного періоду, і нагород та відзнаки у вигляді просування органічних продуктів до споживача.

То агронаркозалежний виробник сільськогосподарської продукції: злочинець чи пацієнт? Чи може то наркобарон, який мріє з України Мідний каньйон зробити? Як допомогти зістрибнути з голки?

Якщо у вас є рецепт активної терапії – приєднуйтеся до нас. Адже ми всі з вами пов’язані в цій агронаркозалежності.
0